Program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II"

 Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będący operatorem rządowego programu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia warunków do powstania nowych miejsc pracy pn. „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II" 3 listopada 2014 r. podpisał umowy z pośrednikami finansowymi mającymi odpowiadać za jego obsługę.

 Celem Programu jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy jako elementów rozwoju rynku pracy, a także przeciwdziałanie bezrobociu - poprzez udzielanie niskooprocentowanych pożyczek na podejmowanie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Pilotażowa formuła Programu realizowana jest od grudnia 2013 r. na terenie trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego. W ramach II etapu rozszerzono zasięg Programu na cały kraj oraz rozszerzono katalog osób uprawnionych do ubiegania się o wsparcie - nie będą to już tylko absolwenci szkół i studenci, ale także osoby bezrobotne. Wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci którzy zamierzają z niej skorzystać mogą być objęci bezpłatnym doradztwem i/lub szkoleniem. Przedsiębiorcy natomiast będą mogli ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.


Na realizację II etapu Programu Minister Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył ok. 500 mln zł - na okres do 2021 roku.

Nabór wniosków o pożyczkę w ramach II etapu Programu rozpocznie się w dniu 17 listopada 2014 r.

Główne założenia Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II":

Oferowane wsparcie:

  1. Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju - dla niezatrudnionych
    i nie wykonujących innej pracy zarobkowej:
    • absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
    • zarejestrowanych bezrobotnych;
    • studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).
  2.  

  3. Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy - w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - dla:
    • osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
    • podmiotów, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 1 i 1a oraz ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
    - podmiotów prowadzących działalność gospodarczą,
    - niepublicznych szkół,
    - niepublicznych przedszkoli,
    - osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będących posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym lub prowadzących dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
    • żłobków lub klubów dziecięcych tworzonych i prowadzonych przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
  4. Bezpłatne doradztwo i szkolenia dla pożyczkobiorców, w szczególności z zakresu:
    • zakładania działalności gospodarczej;
    • form opodatkowania działalności gospodarczej;
    • prowadzenia księgowości.
    oraz dla ubiegających się o pożyczkę - z zasad aplikowania o wsparcie.



Kontakt do pośrednika Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II" w województwie lubelskim:

Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach
Tel. 41 274 46 90
e-mail: farr@farr.pl

 

Lista wybranych pośredników finansowych oraz szczegółowe zasady udzielania pożyczek znajdują się na stronach : www.bgk.com.pl/wws, wws.bgk.pl.

żródło: www.wup.lublin.pl/pokl/

Dodano: 14 Listopada 2014
Powrót
Bialskopodlaska Fundacja Rozwoju
ul. Księcia Witolda, lok. I, 21-500 Biała Podlaska
tel. 603 928 413, 724 600 303
 www.bfr-bialapodlaska.pl      info@bfr-bialapodlaska.pl
BFR
© Copyright 2012 BFR
Odwiedziło nas 376246 osób